Bitcoin: Rynek instrumentów pochodnych jest obiecujący, oto dlaczego

Podróż Bitcoina w 2020 roku była dość obgryzająca paznokcie. Wraz z globalnymi wydarzeniami, które uderzyły w rynek kryptograficzny, wielu inwestorów dostrzegło ożywienie w Bitcoinie i postanowiło włączyć go do swojego portfela inwestycyjnego. BTC zanotowała 86% zwrotów dla inwestorów od początku roku, podczas gdy ten gwałtowny wzrost zmienności przywrócił również wielu inwestorów z powrotem na rynek instrumentów pochodnych.

Deribit, jedna z czołowych platform handlu opcjami Bitcoin w dziedzinie dostarczyła spostrzeżeń na temat handlu opcjami BTC w październiku. Według danych udostępnionych przez giełdę, wzrost zmienności BTC był zgodny z rosnącym zainteresowaniem aktywami cyfrowymi. Giełda pobiła nowy miesięczny rekord notowań – 5,8 mld dolarów, podczas gdy dzienny rekord obrotu opcjami BTC odnotowała 47 000 kontraktów BTC.

Ponieważ październik przyczynił się do wzrostu ceny BTC, zrealizowana zmienność wzrosła z 35% do 61%, co przyczyniło się do wzrostu rynku opcji. Cały rynek opcji odnotował wzrost o 427% rok do roku, z czego 89% wolumenu pochodziło z rynku opcji BTC.

Wzrost ten wynikał z aprecjacji ceny Bitcoinu, która osiągnęła poziom ostatnio obserwowany w styczniu 2018 roku.

Większość byczych traderów na Deribicie wykazała ogromne zaufanie do wartości aktywów w przyszłości, ponieważ giełda odnotowała 40 tys. strajków dodanych do cen ze stycznia, marca i czerwca 2021 roku.

Po wygaśnięciu dużych opcji w dniu 30 października, zainteresowanie zanotowało wielki spadek. Skew’s Put/Call ratio has noting to drop from 0,74 to 0,61, at press time. Zauważono, że animatorzy rynku byli zainteresowani kupnem większej liczby opcji kupna niż sprzedaży. Dodanie paliwa do tego zainteresowania było kolejnym zbliżającym się terminem wygaśnięcia w dniu 6 listopada, który również odnotował wygaśnięcie kontraktu na prawie 33 tys. opcji BTC. Z wyników wyborów za rogiem, Bitcoin opcje handlowcy zostali przygotowani z ich transakcji do uruchomienia.

Obecnie miesięczna korelacja BTC i S&P 500 utrzymuje się na poziomie 33%, co jest wartością umiarkowaną. Jednak przy dużym zainteresowaniu dłuższymi opcjami kupna i listopadowymi opcjami sprzedaży w celu zabezpieczenia przed potencjalnym ryzykiem, wynik wyborów może być głównym i prawdopodobnie ostatnim wydarzeniem roku 2020, mającym wpływ na BTC.